uppdaterat måndag 27 juli

Driftstörningar

Akuta ärenden
Simrishamn
Tomelilla
Vardagar, kl 7-16
0417-77 78 00
0417-77 78 00
Övrig tid
040-676 90 80
040-676 90 85
Få viktig information om driftstörningar via sms - anmäl dig här.
1

VA-sanering Adelsberg etapp 3

Österlen VA informerar om VA-sanering på delar av Österlengatan, Prästgatan och Skyttegatan i Tomelilla med start i mars 2026. Arbetet kan medföra korta vattenavstängningar och påverka trafiken i området. Planerade driftstörningar meddelas alltid i förväg via SMS. Tack för förståelsen! Mer info finns på vår hemsida: osterlenva.se/projekt/adelsberg-etapp-3/

Tomelilla kundtjänst

Hårt eller mjukt vatten

Hårt vatten är inte skadligt för hälsan, men frågan om att göra vattnet mjukare innebär en avvägning mellan praktiska fördelar, miljöhänsyn och kostnader.

Hårt vatten är inte skadligt för hälsan och innehåller naturligt förekommande mineraler som kalcium och magnesium. Samtidigt kan hårt vatten ge upphov till kalkavlagringar i exempelvis vattenkokare, kaffemaskiner, duschar och andra installationer i hemmet. Mjukt vatten minskar risken för kalkavlagringar, men kan i stället öka risken för korrosion i ledningar och installationer.

Det finns flera faktorer som behöver vägas in innan kommunen väljer att investera i anläggningar för att göra vattnet mjukare.

I Skåne är tillgången på vatten en viktig fråga, särskilt under torra perioder. Att göra vattnet mjukare kräver både energi och extra vatten i själva reningsprocessen, vilket innebär att en del av dricksvattnet går förlorat. Dessutom skulle en sådan satsning medföra betydande investerings- och driftskostnader.

Vattnets hårdhet kan variera något beroende på vilken vattentäkt som används, men skillnaderna är i regel relativt små eftersom vatten från olika källor kan blandas. Det dricksvatten som levereras uppfyller Livsmedelsverkets kvalitetskrav och håller en god kvalitet.

På denna sida kan du läsa vilken hårdhet vattnet har där du bor.

 

Aktuellt