Nytt vattenskyddsområde – för att skydda råvattnet
Simrishamns kommun har genom Österlen VA tagit fram ett förslag till ett nytt vattenskyddsområde för två vattentäkter i kommunen. Att inrätta vattenskyddsområde för värdefulla dricksvattentillgångar är ett viktigt steg för att säkra vattenförsörjningen på lång sikt.
Att bo och verka i ett vattenskyddsområde innebär att man har ett ansvar för att skydda drickvattenkällorna genom att undvika föroreningar. Inför arbetet med det nya vattenskyddsområdet bjuds därför boende och verksamheter in till ett informationsmöte där det också ges tillfälle att ställa frågor och komma med synpunkter.
Vattenskyddsområdets utbredning
Det föreslagna vattenskyddsområdet omfattar det område nära vattentäkten som är viktig att skydda mot förorening. Storleken på området beror på hur snabbt och åt vilket håll vattnet strömmar i marken.

Primär skyddszon är området närmast vattentäkten. Här är det viktigt att tidigt upptäcka och åtgärda en förorening vid till exempel en olycka. Vattenskyddsföreskrifterna i primär skyddszon syftar bland annat till att undvika att stora mängder miljöfarliga ämnen hanteras här.
Sekundär skyddszon ligger utanför primär. I detta område tar det längre tid för vatten att nå vattentäkten men det är fortfarande ett viktigt område att skydda. Syftet med sekundär skyddszon och vattenskyddsföreskrifter är att bibehålla eller långsiktigt förbättra vattenkvaliteten.
Från förslag till fastställt vattenskyddsområde
I nuläget finns ett förslag till vattenskyddsområde. Det har ännu inte fattats beslut om att det ska gälla. Det är Länsstyrelsen som beslutar om vattenskyddsområdet. Innan kommunen skickar ansökan till Länsstyrelsen för beslut finns möjligheter att ta del av förslaget och lämna synpunkter skriftligen. Synpunkterna behandlas och förslaget revideras för att sedan skickas till Länsstyrelsen som, innan de fattar beslut, har ett formellt samråd med berörda. Även vid Länsstyrelsens samråd finns möjlighet att lämna synpunkter på förslaget.