uppdaterat fredag 23 maj

Driftstörningar

Akuta ärenden
Simrishamn
Tomelilla
Vardagar, kl 7-16
0417-77 78 00
0417-77 78 00
Övrig tid
040-676 90 80
040-676 90 85
1

Ökad vattenförbrukning i och kring Eljaröd

Vi har sett en ökad förbrukning av vatten i och kring Eljaröd.

Vi ber därför dig som fastighetsägare i området att kontrollera din VA-anläggning för att upptäcka eventuella vattenläckor. Om du upplever ett susande ljud eller att siffrorna snurrar på vattenmätaren trots att inget vatten tas i huset kan du ha en vattenläcka i huset.

Tänk på att alltid stänga av vattnet till ditt hus när du lämnar det.

Har du inte fått sms/e-post med information om detta? Anmäl dig då till vår sms-tjänst där du får information skickad till dig gällande till exempel driftstörningar som berör din fastighet.

https://osterlenva.se/kundservice

Tomelilla kundtjänst
2

Begränsad framkomlighet, Gamla vägen i Simrislund

På grund av ett ledningsarbete är det begränsad framkomlighet på Gamla vägen i Simrislund från den 13/5 till den 3/6. Vägen kommer vara avstängd vid Gamla vägen 1 och korsningen mellan Gamla vägen och Skönadalsvägen. De boende ombeds att köa annan väg.

Under tiden arbetet pågår kan det förekomma oljud från maskiner med mera.

Har du inte fått SMS/e-post med information om detta? Anmäl dig då till vår SMS-tjänst där du får information skickad till dig gällande till exempel driftstörningar som berör din fastighet.

https://osterlenva.se/kundservice

Simrishamn kundtjänst

Tänk på att använda vattnet hållbart i sommar

Sommaren är här då trycket på våra vattenanläggningar ökar drastiskt. När många använder mycket vatten samtidigt kan våra dricksvattenanläggningar tappa i kapacitet och bli överbelastade. Men om alla hjälps åt att vara sparsamma med vattnet så räcker det till alla.

Tips för att spara vatten

I vardagen

  • Duscha kortare, varje minut drar 12 liter vatten.
  • Genom att stänga av kranen när du borstar tänderna kan du spara många, många liter varje dag.
  • När du diskar, tappa upp vatten i en balja eller diskho och skölj inte under rinnande vatten.
  • Med en kanna vatten i kylen har du alltid kallt, gott vatten tillhands.

I trädgården

  • Byt ut slang mot vattenkanna.
  • Samla regnvatten och vattna dina växter med det.
  • Låt gräsmattan vara, den klarar av en långvarig torka.
  • Om du måste vattna: gör det tidig morgon, sen kväll eller nattetid.
  • Plantera på höst och sensommar. Då krävs mindre vatten för att få en bra grund till nästa års gräsmatta.
  • Placera krukor med känsliga växter på skuggiga platser under soliga dagar.
  • Undvik att använda högtryckstvätt eftersom den gör av med stora mängder vatten på kort tid.

Om du har pool

  • Fyll poolen tidigt på säsongen, långsamt och på natten när förbrukningen är låg.
  • Täck även över poolen så minskar avdunstningen.

När får vi mer vatten?

Förra året kunde bevattningsförbud i Kivik undvikas tack vare att ledningen till Tomelilla kommun kopplades på. Näst på tur är en ledning till Ystads kommun som kommer att säkra tillgången i södra delarna av kommunen. Det kommer att vara klart först till hösten.

Förutsättningarna för att undvika bevattningsförbud 2024 är goda tack vare vatten från Ystad. Men om alla hjälps åt att använda vattnet smart, så går det att undvika även innan kapacitetsökningen.

Läs mer om hållbar vattenanvändning.

Aktuellt