uppdaterat fredag 17 juli

Driftstörningar

Akuta ärenden
Simrishamn
Tomelilla
Vardagar, kl 7-16
0417-77 78 00
0417-77 78 00
Övrig tid
040-676 90 80
040-676 90 85
Få viktig information om driftstörningar via sms - anmäl dig här.
1

Spolning av spillvattenledning Vallby kyrkväg, fredagen den 17/7 klockan 8.30-10.00

På grund av ett akut ledningsarbete kommer vi att spola spillvattenledningen i delar av Hammenhög på morgonen den 17de juli. Vänligen stäng alla toalettsitsar och lägg eventuellt en handduk eller liknande över andra vattenlås. Vid spolning kan vatten i fastighetens vattenlås dras ur och orsaka dålig lukt. Vatten som eventuellt kommer upp är endast från fastighetens egna vattenlås och inte från kommunens huvudledningar.


Har du inte fått SMS/e-post med information om detta? Anmäl dig då till vår SMS-tjänst där du får information skickad till dig gällande till exempel driftstörningar som berör din fastighet.

https://osterlenva.se/kundservice

Simrishamn kundtjänst
2

Bevattningsförbud i Simrishamns kommun

Nu är det bevattningsförbud i Simrishamns kommun.

Du får bara använda vatten till mat, dryck och personlig hygien. Det är förbjudet att använda högtryckstvätt, spola altanen eller utföra andra aktiviteter där det går åt mycket vatten. Du får inte heller fylla pooler och badtunnor eller vattna med vattenspridare och vattenslang. Läs mer här.

Simrishamn kundtjänst
3

VA-sanering Adelsberg etapp 3

Österlen VA informerar om VA-sanering på delar av Österlengatan, Prästgatan och Skyttegatan i Tomelilla med start i mars 2026. Arbetet kan medföra korta vattenavstängningar och påverka trafiken i området. Planerade driftstörningar meddelas alltid i förväg via SMS. Tack för förståelsen! Mer info finns på vår hemsida: osterlenva.se/projekt/adelsberg-etapp-3/

Tomelilla kundtjänst

Halvvägs mot vatten från Ystads kommun

Arbetet med ledningen som ska koppla samman dricksvattennätet i Simrishamns kommun med Ystads kommuns har nu kommit halvvägs. När vatten från Ystad börjar levereras kan kunderna förvänta sig ett mjukare vatten i tillräckliga mängder året runt.

Påkoppling av ledningen från Ystad sker enligt plan hösten 2023 och därefter ska en grundlig provtagning göras för att se till att vattnet håller rätt kvalitet. Då kan kunderna förvänta sig en mjukare kvalitet eftersom det blandas upp med vatten från Glemmingebro, som är medelhårt.

Det nya vattnet kommer att distribueras till kunder som är anslutna till det kommunala ledningsnätet i Borrby, Sandby, Östra Hoby, Skillinge, Örnahusen och hela kuststräckan mot kommungränsen vid Mälarhusen.

– Vattnet kommer att hålla en mer stabil kvalitet efter påkoppling av vatten från Ystad. Tidigare har vi ibland behövt hämta grundvatten från flera mindre vattenverk i kommunen, när vattenförbrukningen varit hög vilket har påverkat vattenkvaliteten som då blivit hårdare och med mer sulfat, säger Jessica Lerstorp, verksamhetsansvarig för dricksvatten på Österlen VA.

Trygg försörjning även på sommaren

Arbetet är en del i den långsiktiga målsättningen att komplettera dricksvattenförsörjningen i Simrishamns kommun med vatten från grannkommuner. Projektet ska enligt plan slutföras under hösten 2023 vilket innebär att förutsättningarna är goda för att ett bevattningsförbud inte kommer att krävas 2024.

– Ledningsnätet är dimensionerat för normal hushållsförbrukning, men när befolkningen ökar under sommarhalvåret och förbrukningsmönstret ändras blir trycket på våra anläggningar så högt att vi ibland måste utfärda bevattningsförbud. Men om alla hjälps åt att använda vattnet smart så går det att undvika även innan kapacitetsökningen som vattnet från Ystad innebär, säger Johan Persson, vd på Österlen VA.

Aktuellt